Kalendář

Dneska se s vámi podělím o to, jak vznikal kalendář, jak se líbí dospělým a dětem a čím je speciální.

Na konci článku najdete další barevné varianty dnů v týdnu a kartičky včera, dnes a zítra ke stažení v PDF zcela ZDARMA.

Kalendář jsem na e-shop umístila na začátku roku 2017. Jeho vznik se, ale datuje do poloviny roku loňského.

Právě tehdy jsem poznala Pavlu, spoluautorku některých výukových materiálů, včetně tohoto kalendáře.

Jak taková spolupráce vypadala?

Každá z nás žije v jiném kraji, a proto spolu komunikuje převážně přes sociální síť „fejsbuk“. Kalendář, ale vznikal v krásném prostředí při osobním setkání…,ale popořadě.

S Pavlou jsme se vůbec neznali, hledala jsem šikovnou maminku, která by mi pomohla se sazbou a tvorbou pomůcek. Když se mi ozvala Pavla s tím, že by měla zájem a že má syna Pepíka s autismem, slovo dalo slovo a my se pustili do práce.

Navrhla jsem, že bysme se mohli setkat, a proto jsme naplánovali společný několikadenní výlet. Bláznivý nápad, který nás nadchnul.

Možná mnoho z vás ví, jak těžko děti zvládají některé změny. Cizí místo, cizí lidi, děti, cestu, prostředí.

S heslem: Kdo chce hledá způsoby, kdo ne, ten výmluvy, jsem pronajala chatu s vnitřním bazénem, sbalili jsme kufříky, také babičky a vyrazili do neznáma. Setkání proběhlo na výbornou. Prvotní rozpaky rychle opadly. Přes den jsme si hráli s dětmi, využívali možností chaty, okolní přírody, podnikali výlety, klábosily a večer po uložení dětí jsme společně nad počítačem tvořili a tvořili.

Tomu říkám úžasná (spolu)práce… nejen, že jsem poznala báječné lidi, nejen že si to užily děti, my i babičky, ale ještě vzniklo něco, co je dneska jednou z nejžádanějších pomůcek u nás v e-shopu.

Musím říct, že mě moc těší, co o kalendáři píšete a moc ráda se s vámi podělím o moc milá slova paní učitelek, které mi napsali:

kluk1

Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost z používání Vašeho kalendáře. Pracuji v MŠ, kde mám na starost třídu dětí od 2,5 do 4 let. Mohlo by se zdát, že jsou ještě malé na to, aby se zajímaly, jaký máme den, měsíc nebo jaké je dnes datum. V mé třídě, je to ale hlavně u kluků naprosto opačně. První, k čemu běží potom co vstoupí do třídy nejsou auta, magnetické stavebnice ani LEGO… je to kalendář! A následně každý den, hned od brzkého rána žadoní o jeho posunutí (posunujeme až po svačince – všichni společně). Kalendář u nás proto funguje, také jako výborný motivační prostředek. Díky němu zažíváme s kolegyní i velmi úsměvné situace a to přitom, když naše děti diskutují např. nad tím, jaké máme venku počasí, a to i v době, kdy je venku ještě tma jako v pytli. 🙂 U některých dětí proto pozorujeme i velký posun v oblasti komunikace s vrstevníky a celkově v zapojení se do dětského kolektivu. O tom, že je kalendář výborný pomocník při učení dětí lépe se orientovat v čase, se snad už pak nemusím ani zmiňovat … je prostě báječný, pracujeme s ním denně a stále si ho jenom chválíme! 🙂

Moc děkujeme!

Paní učitelky a děti z Oranžové třídy

trida

Musím říct, že jsme si s paní učitelkou vyměnili ještě pár moc milých e-mailů a tímto ji ještě jednou děkuji.

Kalendář se dá využít různě, někteří ho přilepí oboustrannou páskou na skříň nebo na zeď. V této třídě ho používají v komunikačním kroužku, jen tak položený a děti společně určují, jaký je den, měsíc, počasí a roční období.

kalendar2

kalendar5

Možná vám neuniklo, že na fotce vidíte jinak podbarvené dny, než jsou k dispozici normálně.

kalendar

Snažila jsem se zachovat barevné označení dní v týdnu, které už ve třídě využívali. Nyní můžete mít tuto variantu také, stačí si ji stáhnout kliknutím ZDE.

Na obrázku níže vidíte, co stahujete.

Doplnila jsem barevné označení ještě o obecné pojmy včera, dnes a zítra, které jsou doplněny šipkou a puntíkem, aby se dětem snáze určovalo, o který den jde, a to ve dvou variantách, pro případ řazení seshora dolůzleva doprava.

Již brzy by měla vzniknout také jazyková mutace kalendáře a kalendář bude dostupný také v anglickém a slovenském jazyce, opět samozřejmě v pdf nachystán k tisku.

Bližší informace o kalendáři, návod a tipy k dokončení najdete přímo po jeho rozkliknutí v e-shopu.

Můžete na něj přejít kliknutí ZDE.

VIDEOUKÁZKU KALENDÁŘE si můžete pustit ZDE.

PS:

Fotky jsou ošetřeny ochranným rozostřením, aby nedošlo porušení zákona o ochraně osobních údajů a jejich zneužití. Chraňte své děti i vy. Je zakázáno třetím stranám fotky dále stahovat a šířit. Děkuji.

 

podpis

 

 

Komentáře