Mikuláš, čert a anděl, známé trio, s kterým se každý rok mohou děti setkat. Jak to probíhalo u nás, jak to Honzík zvládl a co mu Mikuláš nechal za oknem? Dejme tomu, že zhruba do 5 let věku jsme doma Mikuláše moc neřešili a popravdě si ani nevybavuji, jak na něj reagoval. Mikuláš chodí ve škole (převlečené starší děti) a domů si ho nezveme a nechává jen balíček na okně.
Poslední 2 roky jsou, ale zajímavější a můžu je mezi sebou porovnat.
Jak to probíhalo u nás loni a letos?
LONI
Honzík se vůbec čertů nebál. Může to být tím, že jsme ho čerty nestrašili?:) I když jako naprosto nedokonalá matka přiznávám, že i mně to někdy ujelo.
Uf, to je soda, jít takhle s kůží na trh a nejsem na to vůbec pyšná.
Naučit se básničku a předříkat ji před čertem, aby pak získal pochvalu a nějaké dobroty od Mikuláše pro něj nebylo až tak nesplnitelné. Ale tak nějak jsem cítila, že nechápe, k čemu je to vlastně dobré a proč se to děje.
Byla jsem na něj pyšná, že se nebál. Statečný kluk, říkala jsem si.
Mikulášká nadílka se konala ve škole v jeho přípravné třídě a navečer u nás Mikuláš nechával na okně malé dárečky a nějaké dobrotky, o tom ještě napíšu níže.
LETOS 2017
Honzík se letos opravdu čertů bál. Opět ne proto, že bysme ho snad záměrně strašili, i když vyhnout se tomu úplně, když to slyšíte v době kolem Mikuláše všude, úplně nešlo. A občas jako rodiče sami selháváme. A nejen rodiče, ale i učitelé. Myslím si, že strašení není vhodné, ale obykle se k tomu uchylujeme, kdy už jednoduše nevíme kudy kam.
Několik dní dopředu Honzík říkal, že nebudou čerti, že nechce „do pecu“. Tady vysvětlím, jak to vzniklo.
Na Youtube je slovenská pohádka o sv. Mikuláši, kterou si sám pustil a tam je výraz do pecu, ale stejně mě to pobavilo:).
Když Honzík slyšel cinkot a ruch na chodbě školy, skočil paní asistentce kolem krku a držel se ji seč mohl a jeho vyděšený výraz mluvil za vše. Paní asistentka ho nedala a v náručí odříkal onomu triu básničku. Neplakal, ale bál se. Vím to, protože mi paní asistentka poslala fotku, že to Honzík zvládl. Nejdřív jsem si říkala, bobínek můj malej, on se bojí a pak mi to přišlo tak kouzelný, že jsem se začala dojatě smát.
Ne, nezbláznila jsem se a nejsem krkavčí matka,ale můj syn se bojí, a to je vlastně dobře, protože je to naprosto v pořádku.
Mít strach je v pořádku. Cítit strach je v pořádku. Známe to i my dospělí. Je to emoce. Emoce, kterou vyjádřil.
Strach je přirozenou reakcí organizmu na stresovou situaci, jak říká nejeden psycholog, ale i Honzíkův oblíbenec Shrek..:)
Je to vývoj, a ať už loni nebo letos, pořád jsem na něj velmi pyšná, ať je jeho reakce jakákoliv.
MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA
Mám pro vás jeden super tip, co dát dětem do balíčku na Mikuláše. Možná víte, že je Honzík dietář, takže u nás žádné čokoládičky, perníčky a jiné sladkosti nenajdete. Řešíme to tak, že najde nějakou drobnou hračku nebo pomůcku. Třeba kelímek modelíny, razítko, nůžky, dětský časopis a tak podobně.
Místo klasických mlsotek dostane například lízátko z hroznového cukru, které v malém množství může, bezlepkové a bezmléčné dobrotky a nějaké ovoce. Můžete doplnit o brambory a uhlí, pokud to vaše děti pochopí :). Ale, nedoporučuji.
My mu uhlí nedali, protože víme, že není zlobivý, nedej bože zlý.
Tím rozhodně nechci říct, že když je autista nemá snad povahu, osobnostní rysy, emoce. Jasně, že jo, jako každé dítě. Každý máme nějakou povahu a všichni občas „zlobíme, no ne“?
OVOCE SUŠENÉ MRAZEM
Sušené ovoce určitě znáte. Klasické sušené teplem, konzervované siřičitany a některé i přislazované. Takže pro naše děti ne příliš vhodné, ikdyž v menším množství neublíží.
Nemůžu si k tomu odpustit malou poznámku, i když se svojí bývalou profesí Pracovníka v ochraně veřejného zdraví neživím.
Toto ovoce není příliš vhodné pro děti s ADHD, obsahuje hodně cukru (doslazovaná varianta) a všichni víme, co s dětmi dokáže. Oxid siřičitý se používá ke konzervaci a k udržení barevnosti takového ovoce a najdete ho na pytlíku pod značkou E220. Studie neprokázaly jeho škodlivost v malém v množství, ve vyšším množství může způsobit zdravotní obtíže jako průjem, bolesti břicha či žalůdku. Otázka je, co je vhodné množství pokud ho například používáte k odměňování dětí.
Vhodnější je určitě domácí varianta ovoce sušeného teplem, například v sušičkách ovoce, bez doslazování např. klasické jablečné křížaly.
Je tu ale ještě jeden druh ovoce tzv. LYOFILIZOVANÉ. Už jste o něm slyšeli?
Jedná se vlastně o několika stupňový proces, při kterém se využije sušení mrazem. Takovýto proces je velmi šetrný k ovoci, nejen že si zachová více vitamínů a minerálů, než při sušení teplem, ale je chuťově velmi výrazné a křehké.
Fakt mňamka, jestli budete mít možnost to zkusit, určitě mi dáte zapravdu. Nepřidávají se do něj žádné konzervanty a je naprosto přírodní.
Nevýhodou samozřejmě zůstává cena oproti sířenému výrobku a také doba trvanlivosti, která je logicky kratší. Po otevření pytlíku i rychleji navlhne a ztratí svojí křupavost.
Já jsem toto ovoce letos nakoupila poprvé. Zatím jsme vyzkoušeli Mražený banán a ještě mám v zásobě Zahradní směs, tu asi použijeme jako mlsání místo cukroví.
Využila jsem výhodné nabídky slevového portálu SLEVOMAT. Pokud již odkaz nefunguje, nabídka vypršela.
Ale dám vám sem dva odkazy na e-shopy, které toto ovoce prodávají celoročně, kdyby jste jej chtěli vyzkoušet ochutnat.
DOPORUČUJI Jet bar tyčinky od české firmy, které jsou bez lepku, bez laktózy, bez konzervantů a přísad a chuťově přímo božské a super do Mikulášského balíčku a samozřejmě ovoce je také sušené mrazem. Nakoupit je můžete o 20% levněji, když zadáte při objednávce mé heslo pro hosta: 420-1745082709.
ZDE: JetBar tyčinky Navíc ke koupi 6 kusů vždy jeden zdarma, 6+1 zdarma
Tyto tyčinky můžete dětem naservírovat i nakrájené na menší kousky jako vánoční cukroví. Vybrat si můžete z 12 různých chutí.
Další odkazy na toto ovoce zde: Jedno je od firmy Pohoda a druhé od firmy Janova pec.
Pokud si najdete chvilku napište mi do komentáře pod tento článek, jak proběhl Mikuláš u vás?
Pěkný zbytek adventu.
Eva