Co bude s Dětmi úplňku?

Nemůžu nereagovat na dokumentární film Děti úplňku, který hýbe emocemi rodičů, odborníků i široké veřejnosti.

Vznik filmu sleduji od samého začátku, kdy manželé Třešňákovi oslovovali první rodiče dopisem a obeznamovali okolí se záměrem natočit film o dětech s těžkou formou autismu.

Myslím, že smyslem celého dokumentu, jehož režie se ujala dokumentaristka Veronika Stehlíková, bylo zejména upozornit na zcela nedostatečné sociální služby pro autisty a jejich rodiny, kteří žijí s těžkou formu autismu spojenou například s „problémovým“ chováním a mentální retardací.

Kdo jsou rodiče Dětí úplňku?

Jsme sdružení rodičů, kteří si pro své nemocné děti přejí důstojný a kvalitní život. A rádi bychom ho žili i my sami, jenže sociální podpora lidí s autismem a mentálním hendikepem je u nás v současné době velmi nízká. Rozhodli jsme se to změnit.¹

Vize Dětí úplňku:

Chceme dostupné a kvalitní sociální služby. Systém, který neodmítá klienty s tzv. problémovým chováním, ale pomáhá jim. Chceme dostupné asistenty, možnost odpočinku a bezpečný domov pro naše děti, až vyrostou.²

Co vyvolal film?

Asi víte, že i já jsem rodičem malého autisty. Na film jsem se velmi těšila a jak se objevila první upoutávka v televizi neudržela jsem slzy. Mluvila jsem s ostatními rodiči, ještě před oficiálním promítáním filmu a všichni jsme se těšili, až ho uvidíme, protože reálných dokumentů o autismu není mnoho.

Rodiče projevovali samozřejmě i obavy, jestli na to vůbec koukat a měli strach. Napadalo je totiž, zda jejich malé děti na tom budou v budoucnu také takto, protože slyšeli, že se stav dětí v pubertě může hodně zhoršit. Padali názory, že film bude mít opačný účinek a ukáže autismus ve velmi špatném světle. Že nám nebudou brát děti do školek, že se nás budou bát. Že na tom budeme ještě hůř než předtím.

Jak vidím film já.

Na film jsem se podívala 2. 5. ze záznamu na ČT2 a při jeho sledování se mi honilo hlavou spousta myšlenek.

Všechny, ale měli společného jmenovatele…ÚCTA.

offer-442904_1920

Vyjádřit vlastní názor se cení, ale zároveň se musíte vyrovnat s tím, že i ostatní mohou mít svůj vlastní názor, který se od vašeho bude lišit. Výstupem a závěrem by měl být, ale respekt.

Nikoli napadání a osočování rodin vystupujících ve filmu, jako se to stalo.

Co se mi líbilo: Jednou větou se mi velmi líbí celkový záměr, cíl a vize Dětí úplňku. Věřím, že vše dopadne, jak má a budou v ČR dostupnější sociální služby. I já mám syna, i když teprve malého, jehož budoucnost budu muset řešit. A týká se nás to.

Co se mi nelíbilo: Scény, kdy dětem natáčení očividně vadilo, ale oceňuji, že natáčení bylo přerušeno.

Vadilo mi, že i kdyby byl film 3 hodinový nedokáže zachytit den po dni a život rodin úplně reálně. To prostě nelze a potom některé scény a komentáře rodičů ve filmu, které i z časových důvodů museli být sestříhané, mohli vyvolat nepříjemné reakce ostatních.

Chtěla bych Dorce, Adélce, Marcelce, Míšovi a jejich rodičům, i všem tvůrcům poděkovat za nesmírnou odvahu, že dokázali vystoupit.

A chtěla bych říci všem, že není lehké se sebeprezentovat, není lehké udělat změnu, není lehké pustit ostatní do svého soukromí a ukázat vlastní život a život vašich dětí.

A velmi mne mrzí, když paní Jarka maminka Míši, který je jedním z Dětí úplňku, psala na facebookových stránkách rodičovských skupin vyjádření, protože byla její rodina po odvysílání filmu slovně napadána. Nejsmutnější je, že nejen veřejností, ale i jinými rodiči dětí s autismem. Vůbec nevím, co k tomu dodat. Je to velmi smutné, že právě ten respekt je tak nedostatkové zboží.

A tak aspoň prosím:

Respektujte, je!!!!

Pomozte, nebo nereagujte sprostě!!!

Podepište petici a pomůžete dětem úplňku

Dejte spolu s námi najevo, že o tomhle problému víte. Že chcete, aby se lidé s autismem neocitali na okraji společnosti, ale mohli žít v rámci svých možností kvalitní a naplněný život. Jde to, ale v současném systému jen velmi obtížně.Založili jsme petici za lepší sociální služby a rádi bychom sesbírali co nejvíc podpisů. Čím víc nás bude, tím lepší máme šance uspět. Společně hlavou zeď prorazíme – a umožníme tak našim dětem, aby si tu svou šetřili na něco příjemnějšího.³

!!! PODEPSAT PETICI ZDE !!!

Kde najdete více informací o dětech úplňku?

Kampaň Hlavou zeď prorazíš ZDE: DĚTI ÚPLŇKU

Chci vidět dokumentární FILM ZDE: PUSTIT DOKUMENTÁRNÍ FILM DĚTI ÚPLŇKU

Jak se žije dětem úplňku v zahraničí?: PŘEČÍST ČLÁNEK

 

Zdroj: Děti úplňku: Hlavou zeď prorazíš. Děti úplňku ¹,²,³ [online]. 2017 [cit. 2017-05-09]. Dostupné z: http://www.detiuplnku.cz/

 

 

 

 

 

Komentáře